מה ההבדל בין מודיעין עסקי לריגול תעשייתי?

ההבדלים

מלחמות המוכרות לנו הן אלה המתנהלות בין מדינות או קבוצות אתניות ובהן יש שימוש באמצעי לחימה כאלה ואחרים. עם זאת, זירת קרבות משמעותית לא פחות ובעידן שלנו אפילו יותר היא הזירה העסקית, בה מתנהלות מלחמות בין חברות מתחרות. גם כאן, כמו במלחמות בין מדינות, ישנו שימוש במודיעין המכונה מודיעין עסקי, וישנו גם ריגול הנקרא ריגול תעשייתי. מה ההבדל המרכזי בין השניים?

התייחסות לכל פעולה מצד החוק

ההבדל המשמעותי מאוד בין שני המושגים הוא הלגיטימיות שלהם. מודיעין עסקי הוא סדרת פעולות חוקיות שמותר לחברה מסוימת לבצע על מנת לדלות מידע על חברה מתחרה. ריגול תעשייתי הוא פריצת גבולות החוק וביצוע פעולות אסורות. בעבר ריגול תעשייתי נעשה בעיקר על ידי שליחת גורמים לחברה המתחרה שיאספו מידע או העסקת חפרפרת שתדלה מידע מבפנים. היום הפעולות הן בעיקר ממוחשבות: פריצה למחשבי החברה, האזנות סתר ועוד. פעולות אלה, כאמור, אסורות על פי חוק.
חשוב בנוסף לציין כי גם מי שעוסק במודיעין עסקי חייב להיות בעל רישיון חקירות. קיימות בשוק חברות מודיעין עסקי שאין בידם רישיון למשרד חקירות, הפעלתם בחקירות הקשורות במודיעין עסקי אינה חוקית למבצע ולמזמין.

מה כולל מודיעין עסקי?

מודיעין עסקי, בניגוד לריגול תעשייתי, הוא פעולות שונות הנחשבות חוקיות ולגיטימיות לחלוטין. לא רק שישנה הבנה שבשתיקה בין חברות מתחרות אלא שפעולות אלה נחשבות לגיטימיות מצד החוק. עם פעולות אלה נמנות:

מעקב אחר חומר שמפרסמת החברה המתחרה, בין אם באתר שלה, באתרים מקצועיים בתחום ובין אם בפלטפורמות שיש צורך להשקיע יותר זמן על מנת למצוא אותן ולהשיג את המידע.

מעקב אחר דו"חות כספיים אותם החברה מפרסמת באתר שלה או באתרים בהם המידע אינו חסוי.

ניצול קשרים קיימים ויצירת קשרים עם גורמים מתאימים: לרוב, מנהלי חברות מתחרות יסתובבו באותם חוגים ויכירו לא מעט אנשים משותפים. שאלות שתציגו לגורם המכיר היטב אתכם ומכיר גם גורמים רלוונטיים בחברה המתחרה יוכלו להביא לכך שתקבלו מידע שחיפשתם. כמובן שיש לדעת איך לעשות זאת ולא תקבלו תשובות לשאלות ישירות. יש לעשות זאת בדרך מתוחכמת.

מדוע צריך גורם מקצועי שיבצע מודיעין עסקי עבורכם?

איסוף מידע אינו פעולה ספציפית אחת אלא סדרה של פעולות רבות שיביאו לכם כל פעם שביב מידע. לרוב רק לאחר ביצוע פעולות שונות יתקבלו לידיכם עובדות שיהוו עבורכם מידע משמעותי. כיוון שמדובר על פעולות חוקיות תוצא כל אחת תהיה מינורית ביחס לאפקט של פעולות לא חוקיות. יש להקדיש לכך זמן ומחשבה, לבנות אסטרטגיה של איסוף החומר, וכאמור לבצע פעולות רבות וקטנות שיחד יביאו למידע משמעותי. בתור מנהלי חברה או בעלי תפקיד בכיר בה, מוטלות עליכם משימות רבות. לכן, הטלת המשימה על משרד חקירות אשר איסוף מידע הוא תחום התמחותו הוא הדבר הנכון מבחינתכם.

מעוניינים לדעת איזה קמפיין מתכננת חברה מתחרה בזמן הקרוב? עם אילו מוצרים חדשים היא מתכננת לצאת בחודשים הקרובים? בויצמן יער חקירות אנו מתמחים באיסוף מודיעין עסקי רלוונטי וחשוב בצורה קצרה, ממוקדת וכמובן במסגרת החוק.

מתי יש צורך בחקירה כלכלית

עסקאות מיזוג – לפני ביצוע עסקת מיזוג עם בעליה של חברה אחרת, בכדי להיות בטוחים שיש לכם את כל המידע לגבי הנכסים שנמצאים בבעלות אותה חברה . חובות כספיים – במקרה של חוב כספי שצריך לממש, חוקר כלכלי ימפה את עסקיו ונכסיו של בעל החוב, אז ניתן לעקל אותם למימוש החוב.

סוגי מעקבים

מעקבים המבוצעים במסגרת חקירה כלכלית אודות האובייקט – במעקבים מסוג זה, ייבחנו עיסוקיו השונים של אובייקט החקירה, כמו גם ביקורים ופגישות שלו בגופים פיננסיים שונים (כדוגמת בנקים, למשל). מעקבים המבוצעים במסגרת איסוף מידע עסקי – מעקבים מסוג זה יעסקו בזיהוי השותפים העסקיים של המתחרה (למשל, לקוחות, ספקים, משקיעים וכד').

חקירה כלכלית – צעד אחר צעד

חקירה כלכלית מתנהלת כאשר דבר מוביל לדבר, מסמך יכול לרמוז על כך שלאדם או חברה נכסים בחו"ל או חשבונות שלא הצהיר עליהם. השילוב בין מעקב, חקירות בכיסוי וגילוי ובדיקת מסמכים שונים יביאו בסופו של דבר לגילוי המצב האמתי של האדם או החברה במישור הכלכלי

כיצד מתנהל המעקב?

מעקב מקצועי מתבצעים, לרוב, בצוות המורכב משני עוקבים, אשר אחד מהם רוכב על אופנוע ואילו העוקב השני נוהג ברכב, וזאת, כדי להתכונן לאפשרות כי אובייקט המעקב יבחר להתנייד באופנים שונים, כמו גם לצורך הסתרת עצם המעקב מהאובייקט. בהתאם לכך, במקרים מסוימים, בעת הצורך, יבוצע מעקב רגלי, כאשר האובייקט יבחר לנוע בהליכה במקום בנסיעה

מהי מטרתו הממוקדת של ביצוע מעקב?

המטרה המבוצעת בתיק היא תיעוד שגרת יומו של האובייקט הנעקב, למידת פעולותיו השונות המתבצעות במהלך זמן המעקב וקבלת אינדיקציות ופרטי מידע שונים הנוגעים לנעקב ולתיק החקירה. במהלך המעקבים תתועדנה בתמונות סטילס המבוצעות במצלמות סמויות, נקודות התנהלות מהותיות, אשר תוכלנה לשמש לצורך הצגתן כראיות קבילות בבית המשפט. לאורך כל המעקב, מעודכן הלקוח באופן שוטף בהתרחשויות הנצפות

האזנות סתר

בדיקת האזנות סתר היא בדיקה מקיפה, ובמהלכה נבדקים פרמטרים שונים תוך חיפוש אחר האזנות הן האזנות קוויות קרי על גבי טלפון נייח או נייד והן האזנות נפחיות כלומר מתקני האזנה שהוטמנו בחלל החדר בקירות או תקרה או בכל מקום אפשרי באזור נשוא הבדיקה.  

מתי כדאי להזמין חקירת איתור נכסים?

 בעת גירושין – בני זוג שמחליטים להיפרד צריכים לחלק ביניהם את הרכוש. אם מתעורר חשד שלאחד מבני הזוג יש רכוש או נכסים שהוא לא דיווח עליהם. כאשר צריך לחלק ירושה- על מנת להיות בטוחים שאכן מחלקים את כל הרכוש ושאותו אדם שנפטר לא החזיק ברכוש או בנכסים נוספים בארץ ובחו"ל .

חקירת איתור נכסים

לפני כניסה לשותפות  עם גורם לא מוכר, בדיקת הנכסים של אותו גוף תסייע לכם להחליט האם מדובר בגורם רציני ויציב שכדאי להתקשר איתו.  הסכם ממון – בכדי לדעת האם מה שמבטיח בן הזוג הוא ריאלי נין לבדוק בצורה דיסקרטית איזה נכסים יש או אין לבן הזוג המיועד.  

מעקבים

מעקב נחשב לאחד מכלי העבודה הנפוצים ביותר במסגרת עבודתו של החוקר הפרטי. מאחר ומעקבים אודות אובייקט (או אובייקטים) החקירה מבוצעים באופן סמוי לחלוטין, מעקבים אלה מסייעים בהשגתן ובהבאתן של הראיות הקונקרטיות לבית המשפט ואף מסייעים בקבלת תמונת המצב האובייקטיבית בזמן אמת. אי לכך, עבור חוקר פרטי, מעקבים הם האמצעי היעיל ביותר להשגת המידע הרלוונטי.  

האזנות סתר לטלפון נייד

אנו נבדוק ובמידה ונאתר מכשירי ציתות נדווח לכם על כך, ואף נסיר לבקשתכם את התוכנה שבאמצעותה האזינו למכשיר שלכם ואו נייעץ לכם כיצד ובאיזה מהלכים לנקוט בעקבות גילויי העובדה שהאזינו לכם.  

צור קשר

ויצמן יער קיים מזה כ-40 שנה ונחשב למשרד הגדול והמוביל בתחום החקירות והמודיעין העסקי עם כ-70 עובדים מורשים מטעם משרד המשפטים. בין לקוחותינו נמנים משרדי עורכי דין מובילים, חברות מסחריות מהמובילות במשק וגופים ממשלתיים וציבוריים. אנחנו מתחייבים ליחס אישי, דיסקרטיות ומקצועיות ללא פשרות.
    צור קשר
    שינוי גודל גופנים