כיצד לפעול שמתגלה חשד למעילה או הונאה?

לצערנו, בשנים האחרונות וכפי שמשתקף בפעילות משרד ויצמן יער חקירות, קיימת עליה בהיקף תופעת המעילות וההונאות בחברות מסחריות ובעסקים בינוניים וגדולים. בהתאם, מאמר זה יעסוק בעיקר בדרך הנכונה שבה יש לטפל כאשר מקרה כזה התגלה.

גילתם דבר מהעצרו רגע!

בד"כ, מרגע שהתגלתה המעילה או ההונאה, הדחף האינסטינקטיבי של ההנהלה\הביקורת הוא לעמת את החשוד ו\או לגשת מידית ולהגיש תלונה במשטרה. אולם בניגוד למצופהניסיוננו הרב בתחום מלמד כי שתי הפעולות הינן שגויות ועשויות להסב נזק בלתי הפיך לסיכוי לקבל הודאה מפלילה ממועלים ו/או להגיע להיקף האמתי של התופעה!

הסיכון שבהטחת האשמות ללא ראיות 

חשוד שנחקר עשוי להגיב להאשמות שיוטחו בו באחת משתי דרכים: האחת הודאה חלקית במעשים מינוריים תוך שהוא מנסה להסתיר את ההיקף האמתי של האירוע.

השנייה: הסתגרות טוטלית מיד עם תחילת התשאול או החקירה ואי שיתוף פעולה לחלוטין עם הגורם  החוקר.

בכדי להגיע לשלב של ההודאה מהנחקר חייב להיות בידי החוקר מידע אמתי ומדויק שבו יעשה החוקר המקצועי שימוש בנקודת זמן ספציפית וקריטית, למשל עדות ברורה או הקלטה סמויה

כל מצב אחר הוא מעין הימור

יש להבין, כי הנחקר עצמו ברוב המקרים לא תמיד יודע באמת כמה מידע יש בידי החוקר, ובעצם, בשלב זה מנהל החוקר סוג של משחק פוקר מול הנחקר תוך יצירת מצג לפיו הוא יודע הכל על האירוע ותוצאותיו. מדובר בטכניקת בחקירות הונאה המחייבת מיומנות מקצועית גבוהה תוך הסתייעות בעזרים שונים תוך כדי ובמהלך החקירה כאשר החוקר יודע "לקרוא" את הנחקר, את שפת הגוף שלו, ומנהל את החקירה בהתאם.

עיתוי התלונה למשטרה

כפי שמסתבר, לרוב משטרת ישראל אינה ערוכה או לחלופין, אין ברשותה כוח אדם מתאים לחקירות הונאה/מעילה (למעט יחידות איכותיות להב 433 או יחב"ל), מה שאומר שהחקירה לא תמיד תתבצע  בדחיפות הנדרשת. לכן, במידה ולא יומצאו עם התלונה ראיות משמעותיות תומכות, ייתכן שהתיק ייסגר מחוסר עניין לציבור או חוסר ראיות מספיקות ולעיתים למרבית האבסורד, גם חוסר אשמה.

סגירת התיק  חוסר הרתעה

לסגירת התיק המשטרתי היבטים משמעותיים הן באפקט ההרתעה מול עובדי הארגון שבו אירעה המעילה או ההונאה והן בהליכים שינקטו לאחר מכן לגביית הנזק מהמועל. לפיכך הפניה למשטרה צריכה להתבצע רק בשלבים מתקדמים כאשר כבר יש דו"ח חקירה המגובה בראיות. לכן, ראוי ורצוי למנות משרד חקירות רציני לנהל את תהליך איסוף המידע המקדים וחקירת החשודים.

חשוב לפנות למשרד חקירות מנוסה

לדוח חקירה שבו ראיות של ממש על המעילה או ההונאה ישנן כמה יתרונות וביניהם, זירוז הטיפול המשטרתי, הגדלת סיכויי ההצלחה בהליך הפלילי וסיוע רב גם בהליך האזרחי. זכרובחירה נכונה של משרד חקירות מנוסה בתחוםאשר תוביל לגילוי ממצאים איכותייםיכולה להיות המפתח אשר יוביל להצלחת התהליך בכל הנוגע לחקירות הונאה ומעילה!

אשר ויצמן
(הכותב הנו הבעלים של משרד ויצמן יער חקירות)

מתי יש צורך בחקירה כלכלית

עסקאות מיזוג – לפני ביצוע עסקת מיזוג עם בעליה של חברה אחרת, בכדי להיות בטוחים שיש לכם את כל המידע לגבי הנכסים שנמצאים בבעלות אותה חברה . חובות כספיים – במקרה של חוב כספי שצריך לממש, חוקר כלכלי ימפה את עסקיו ונכסיו של בעל החוב, אז ניתן לעקל אותם למימוש החוב.

חקירה כלכלית – צעד אחר צעד

חקירה כלכלית מתנהלת כאשר דבר מוביל לדבר, מסמך יכול לרמוז על כך שלאדם או חברה נכסים בחו"ל או חשבונות שלא הצהיר עליהם. השילוב בין מעקב, חקירות בכיסוי וגילוי ובדיקת מסמכים שונים יביאו בסופו של דבר לגילוי המצב האמתי של האדם או החברה במישור הכלכלי

האזנות סתר לטלפון נייד

אנו נבדוק ובמידה ונאתר מכשירי ציתות נדווח לכם על כך, ואף נסיר לבקשתכם את התוכנה שבאמצעותה האזינו למכשיר שלכם ואו נייעץ לכם כיצד ובאיזה מהלכים לנקוט בעקבות גילויי העובדה שהאזינו לכם.  

מעקבים

מעקב נחשב לאחד מכלי העבודה הנפוצים ביותר במסגרת עבודתו של החוקר הפרטי. מאחר ומעקבים אודות אובייקט (או אובייקטים) החקירה מבוצעים באופן סמוי לחלוטין, מעקבים אלה מסייעים בהשגתן ובהבאתן של הראיות הקונקרטיות לבית המשפט ואף מסייעים בקבלת תמונת המצב האובייקטיבית בזמן אמת. אי לכך, עבור חוקר פרטי, מעקבים הם האמצעי היעיל ביותר להשגת המידע הרלוונטי.  

באיזה מקרים מבצעים חקירה כלכלית?

ירושה – אנשים מבוגרים אשר מסיבה מסוימת מעוניינים להוריש סכום מסוים של כסף או רכוש ספציפי לאדם שאינו נמצא ברשימת היורשים החוקיים, יכול לנסות להסתיר את הרכוש או את הכספים. גירושין –בני זוג הנמצאים בהליכי גירושין לא תמיד מיידעים את בני זוגם אודות רכוש מסוים שיש להם

מודיעין עסקי

מידע על מתחרים – איסוף מידע אודות פעולות של מתחרים על מנת שתוכלו להיות תמיד צעד אחד לפניהם. מידע על מתחרים פוטנציאליים – איתור מתחרים פוטנציאליים אשר עתידים לקום לכם, לטובת ניהול נכון יותר של הפעולות הבאות שלכם. מידע על לקוחות וספקים – כי תמיד חשוב לדעת עם מי יש לכם עסק – תרתי משמע.

חקירת איתור נכסים

לפני כניסה לשותפות  עם גורם לא מוכר, בדיקת הנכסים של אותו גוף תסייע לכם להחליט האם מדובר בגורם רציני ויציב שכדאי להתקשר איתו.  הסכם ממון – בכדי לדעת האם מה שמבטיח בן הזוג הוא ריאלי נין לבדוק בצורה דיסקרטית איזה נכסים יש או אין לבן הזוג המיועד.  

מהי מטרתו הממוקדת של ביצוע מעקב?

המטרה המבוצעת בתיק היא תיעוד שגרת יומו של האובייקט הנעקב, למידת פעולותיו השונות המתבצעות במהלך זמן המעקב וקבלת אינדיקציות ופרטי מידע שונים הנוגעים לנעקב ולתיק החקירה. במהלך המעקבים תתועדנה בתמונות סטילס המבוצעות במצלמות סמויות, נקודות התנהלות מהותיות, אשר תוכלנה לשמש לצורך הצגתן כראיות קבילות בבית המשפט. לאורך כל המעקב, מעודכן הלקוח באופן שוטף בהתרחשויות הנצפות

סוגי מעקבים

מעקבים המבוצעים במסגרת חקירה כלכלית אודות האובייקט – במעקבים מסוג זה, ייבחנו עיסוקיו השונים של אובייקט החקירה, כמו גם ביקורים ופגישות שלו בגופים פיננסיים שונים (כדוגמת בנקים, למשל). מעקבים המבוצעים במסגרת איסוף מידע עסקי – מעקבים מסוג זה יעסקו בזיהוי השותפים העסקיים של המתחרה (למשל, לקוחות, ספקים, משקיעים וכד').

האזנות סתר

בדיקת האזנות סתר היא בדיקה מקיפה, ובמהלכה נבדקים פרמטרים שונים תוך חיפוש אחר האזנות הן האזנות קוויות קרי על גבי טלפון נייח או נייד והן האזנות נפחיות כלומר מתקני האזנה שהוטמנו בחלל החדר בקירות או תקרה או בכל מקום אפשרי באזור נשוא הבדיקה.  

צור קשר

ויצמן יער קיים מזה כ-40 שנה ונחשב למשרד הגדול והמוביל בתחום החקירות והמודיעין העסקי עם כ-70 עובדים מורשים מטעם משרד המשפטים. בין לקוחותינו נמנים משרדי עורכי דין מובילים, חברות מסחריות מהמובילות במשק וגופים ממשלתיים וציבוריים. אנחנו מתחייבים ליחס אישי, דיסקרטיות ומקצועיות ללא פשרות.
    צור קשר
    שינוי גודל גופנים